KONTRAINDIKÁCIÓK
Masszázs esetén figyelembe kell venni a kontraindikációkat, amikor nem lehet masszírozni.
- Lázas állapot.
- Fertőző betegségek. (Amikor az orvos enged közösségbe, akkor jöhetsz masszázsra is.)
- Orvos által diagnosztizált rosszindulatú daganatos megbetegedés. (Ha az orvos gyógyultnak tekint, akkor lehet jönni masszázsra.)
- Minden életveszélyes állapot, amikor egyébként is inkább mentőt hívunk, vagy orvoshoz fordulunk. Pl. trombózis, szívinfarktus, agyvérzés, embólia stb.
- Műtétek után minimum hat héttel, de ez attól függően, hogy milyen beavatkozás történt, lehet akár három hónap is, vagy hosszabb idő. Műtéti terület, és beavatkozás súlyossága, majd beteg műtét utáni állapota határozza meg. Egy szemölcs levétel, vagy fog eltávolítás, agyműtét, csonttörés rögzítése, tumor eltávolítás stb. mind műtét, mégis más elbírálás alá kerül. Emiatt egyeztetés szükséges.
- Bódult állapotban, alkohol, vagy drog hatása alatt álló vendég nem masszírozható.
- Súlyos mentális betegségek esetén mindig egyeztetni kell a kezelőorvossal. Egyes kórképek esetén kifejezetten jót tesz a masszázs, pl. depresszió.
- Kezeletlen magas vérnyomás.
- Kezeletlen cukorbetegség.
- Bizonyos súlyos belgyógyászati betegségek, pl. hasnyálmirigy gyulladás. Súlyos máj, vagy vesebetegség. Vagy kardiológiai jellegű, pl. súlyos szívbetegség.
- Akut rossz közérzet, hasi fájdalom, hányinger, hányás stb. Ilyen esetben inkább keresd fel a kezelőorvosod, mert valószínűleg valamilyen kezdődő betegséget jelezhet a tünet.
- Akut sérülés. Pl. csonttörés, ficam, szalagszakadás. Vérző, nyílt sebek.
- Bőrkiütés a masszírozandó felületen nem lehet. Horzsolás, rovarcsípés, valami kidörzsölte, tehát kisebb hámsérüléssel lehet jönni. Melegkiütéssel, lecsengő allergiás bőrkiütéssel, tehát ami nem aznap alakult ki, hanem korábban, valamint korábbi köpöly, vagy masszírozás nyomával lehet jönni.
- Csontritkulás. Korábbi patológiás törés.
- Epilepszia.
Az orvosi engedélyekre bizonyos esetben szükség van. Ha még soha nem jártál masszázson, és valamilyen orvos által diagnosztizált betegséged van, akkor érdemes masszázs előtt erről beszélni a kezelőorvosoddal is. Az esetek többségében meg fog nyugtatni, mehetsz nyugodtan masszázsra, hiszen pozitív hatással van a közérzetedre, és a szervezet működésére is.
Minden esetben első alkalommal, teljes egészségügyi képet kell adni a masszőr számára a korábbi és esetleges mostani betegségekről, kezelésekről, allergiáról, és jelenlegi állapotról. Ha van tünet, arról is. Ez természetesen a vendég védelmében történik, és az információk harmadik félhez nem kerülhetnek ki, bizalmasan kezelendő.
Javaslatok: masszázs előtt közvetlenül ne egyél. Fogyasszál a testsúlynak, és kornak megfelelő mennyiségű jó minőségű folyadékot.
Elektromos kezelések, ultrahang, és rádiófrekvenciás kezelés nem végezhető a fent leírt esetekben, plusz ha valamilyen elektromos készülék van beépítve a szervezetbe. Pl. pacemaker, beépített defibrillátor (DAI), gyógyszer adagoló pumpa, hallásjavító implantátum stb. Vagy a kezelendő terület közelében valamilyen fémanyag van, protézis, lemez stb.
Belső, vagy középfül betegséged van.
Ha bizonytalan vagy, kérdezni szeretnél, nyugodtan írd meg az előzményeket, (betegség, kezelés, műtét, vagy tünet) és az ezzel kapcsolatos kérdést. Írj egy telefonszámot is, és azt, hogy mikor vagy hívható. Írásban, vagy telefonon választ fogsz kapni.